اتاق بین الملل انگلیس ترزا می نخست وزیر انگلیس

اتاق: بین الملل انگلیس ترزا می نخست وزیر انگلیس حزب محافظه کار نظرسنجی کمرس انتخابات پارلمانی

گت بلاگز اخبار اجتماعی کلوب دات کام بعد از 12 سال فعالیت خاموش می شود

12 سال پیش، یک تیم سه نفره جوان و با انگیزه با ظهور مفهوم اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … در دنیای دیجیتال، شروع به توسعه یک شبکه اجتماعی بومی

کلوب دات کام بعد از 12 سال فعالیت خاموش می شود

کلوب دات کام بعد از 12 سال فعالیت خاموش می شود

عبارات مهم : لطیفه

12 سال پیش، یک تیم سه نفره جوان و با انگیزه با ظهور مفهوم اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … در دنیای دیجیتال، شروع به توسعه یک شبکه اجتماعی بومی، با الگوبرداری از قهرمان اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … آن وقت یعنی سرویس اورکات نمودند.

زمانی که راه اندازی و مدیریت یک شبکه اجتماعی از ترانزیت کراک و شیشه در این کشور خطرناک تر و پر دردسر تر بود.

آن دوران سخت، مصادف با شروع دوران ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد بود، زمانی که هیچ تصویر روشنی از مدیریت فضای دیجیتال و بخصوص مفهوم اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … و سایتهای کاربر محور وجود نداشت.

فقط چند لحظه فرض کنید، شما به عنوان مدیر کلوب دات کام، مسئول تمامی فعالیت ها و محتوای پست ها، تصویر ها و کامنت های نزدیک به یک میلیون کاربر بودید، دنیایی پر از خلاهای قانونی و کم تجربه گی دستگاه های اجرایی، قضایی و پلیسی.

این محتوایی که امروز به چرخش آن بر روی خبر رسان تلگرام عادت کرده اید، هرگز قابل رشد و گردش در اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … و وبلاگ های آن دوره نبود. کلوب دات کام نزدیک به 3 بار کاملا فیلتر شد، بار آخر برطرف فیلتر ما 28 روز بطول انجامید، اگر وب مستر یا کشاورز باشید شاید کمی ملتفت شوید که چگونه بعد از 28 روز زمینی خشکیده و بی رونق را دوباره باید گرم فعالیت و حضور مردم کرد !

خاطرم است آن دوران، یک بار بخشی که مسئولیت مدیریت و پالایش اینترنت را به تازگی به ایشان سپرده بودند، ما و چند سرویس وبلاگ دیگر را صدا کردند و یکی از آن دوستان که هنوز مسند اجرایی دارند صریحا خطاب به چند جوان مهندس با انگیزه فرمودند :

“اگر شما را دستگیر نمی کنیم این فقط لطف ما است و باید مراقب رفتارتان باشید “

شریان حیاتی یک شبکه اجتماعی و سایت کابر محور فقط و فقط محتوای آن هست، مقوله ای که آن روزها بسیار بسیار محدود بود و امروز هم بگونه ای دیگر محدود است.

کلوب دات کام جزو 3 سرویس پر ترافیک کشور عزیزمان ایران بود، درخت پر شاخه برگ کلوب را، بعد از فیلترهای مکرر هر روز بی رونق تر کردند و نه دل و دماغی جهت مردم ماند و نه جهت مدیران آن و امروز بسیاری از همان مسئولین نادم و پشیمان هستند ولیکن چه سود ؟!

کشور عجیبی داریم، وقت که می گذرد دغدغه های گذشته به مزاح و شوخی تبدیل می شود، باورتان می شود چاپ کارت ویزیت، یک روزی نیاز به مجوز و ممیزی وزارت ارشاد داشت؟ ماجرای دستگاه فکس؟ دستگاه ویدیو؟ و دهها عنوان دیگر بعد از گذشت یک دهه امروز به لطیفه تبدیل شده است اند، ماجرا و پرسشها آن روز ما هم امروز به لطیفه می ماند.

آن که هر روز از خواب بلند شوی و منتظر فیلتر شدن و کلا تعطیلی کسب و کارت باشی !!

این روزها هم دوستان عزیزی شروع کرده اند به جریان سازی، تضعیف و شکایت از جریان تازه محتواسازی بازدیدکنندگان در آپارات و سرویس های دیگر که بلاشک این مسیر تولید محتوا بومی، به نفع کشور و فرهنگ امروز ما است .

هر ماه روزنامه یا دوست جدیدی مقاله ای می نویسد که وا اسلاما، وا حجابا، این چه محتوایی است که مردم تولید می کنند !! یا صدا و سیما شکایت می کند که آیا پخش زنده می روید، بیاید 50 درصد سهامتان را به نام ما کنید تا اجازه پخش زنده بدهیم !!

باورتان می شود دختری آرایش کردن خود را در اینستاگرام پخش زنده می کند و 20 هزار نفر آنلاین می بینند و انواع کامنت های مرتبط برایش می فرستند بعد صدا و سیما پیغام و پسغام تهدیدآمیز بابت پخش زنده های سایت آپارات از هیات های عزاداری محرم گرفته تا میزگرد آقای مهران مدیری و پخش زنده فلان سمینار جهت ما می فرستد و هر روز بدنبال شکایت جدیدی است و می فرماید اگر می خواهید به این فعالیت ادامه دهید تشریف بیاورید مجوز IPTV بگیرید و به ما سهام دهید و ….

برادر من دیگر بس هست، این داستان شما هم دو سال بعد لطیفه دیگری خواهد شد، هنگامی که زورتان یا دستتان به سرویس اینستاگرام یا خبر رسان تلگرام نمی رسد جهت چه به سراغ ما می آئید؛ آنهم با تهدید؟ !

امروز بیش از 120 سری، محتوای هفتگی به وسیله بازدیدکنندگان در پایتخت کشور عزیزمان ایران و شهرستان ها تولید می شود و نزدیک به 1200 نفر اشتغال زایی کرده هست. گریزی از جریان تکنولوژی وجود ندارد، در بستر آپارات نباشد، هزاران راه دیگر جهت نشر آن وجود دارد. در این یک صد برنامه قطعا اشکالاتی است و بعدا هم زیاد پیش خواهد آمد، مگر با غیر از صبوری و تدبیر و با ضدیت و از ریشه درآوردن می شود درخت تنومندی را اصلاح و پربار کرد ؟

قحطی محتوا ویدیویی، چنان گریبان گیر کشور شده است که یک شبکه 50 نفره ماهواره ایی آنچنان در کشور مخاطب پیدا کرده که روزی چندین پرونده پیگیری به تبلیغات کسب و کارها، در آن تشکیل می شود !

مقاله هایی که امروز، علیه محتواهای تولید شده است فرزندان رشد یافته در بستر فرهنگی خود می زنید، که شاید ذائقه ارزش را نمی پسندید، نکند فردا به لطیفه هایی شبیه ماجرای کلوب تبدیل شود! و دوباره کار از کار گذشته باشد و این همه نشاط به سیل سرخوردگی بدل شود.

و کلام آخر آنکه
نگهداری سایت کلوب دات کام با شرایط فعلی، محدودیت ها و عدم میل به به توسعه آن بیش از این صلاح نیست و شرکت صباایده تصمیم به خاموشی این سرویس در انتهای پاییز دارد. از بازدیدکنندگان عزیز و قدیمی این سرویس دردمندانه پوزش می طلبیم و تقاضا داریم در این وقت یکی دوماهه اگر محتوای خاصی جهت کپی برداری یا ذخیره نسخه پشتیبان در نظر دارند از وقت استفاده کنند.

اگر کم و کسری در سرویس دهی – چه در ابعاد فنی و چه محتوایی- دیدید با عنایت به موارد فوق بنده و تیممان را حلال بفرمایید .

والسلام
محمد جواد شکوری مقدم

کلوب دات کام بعد از 12 سال فعالیت خاموش می شود

واژه های کلیدی: لطیفه | تلگرام | فعالیت | اینستاگرام | شبکه اجتماعی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog