اتاق بین الملل انگلیس ترزا می نخست وزیر انگلیس

اتاق: بین الملل انگلیس ترزا می نخست وزیر انگلیس حزب محافظه کار نظرسنجی کمرس انتخابات پارلمانی

گت بلاگز فرهنگی هنری برپایی پاتوقی جهت اهالی قلم ، تشریح برنامه‌های کمیته علمی و فرهنگی نمایشگاه بین‌المللی کتاب

کمیته علمی فرهنگی امسال برنامه‌هایش را در سه محور مجزا از هم برگزار کرده هست.

برپایی پاتوقی جهت اهالی قلم ، تشریح برنامه‌های کمیته علمی و فرهنگی نمایشگاه بین‌المللی کتاب

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی گروه تحریریه سایت؛ یحیی دهقانی مدیر کمیته فعالیت های علمی و فرهنگی نمایشگاه بین المللی کتاب پایتخت کشور عزیزمان ایران در نشست خبری خود در شهر آفتاب گفت: کمیته علمی فرهنگی امسال برنامه هایش را در سه محور مجزا از هم برگزار کرده هست؛ یک محور علمی است که مشمول بر نشست های طراحان اهل قلم می شود. امسال چهار سالن در داخل کمیته و چهار سالن در تشکل های صنفی داشتیم. در حوزه پرسشها مرتبط با نشر مثل اقتصاد، بازاریابی، ویرایش و فروش چهل برنامه آینده نگری شده است هست. پنج یا شش برنامه مختص به نکوداشت و بزرگداشت اصحاب قلم داشتیم و دو نشست بزرگداشت ناشران نشر شهرستان ها و بزرگداشت ویراستاران کتاب هم از برنامه های دیگر سرای اهل قلم بودند.

عبارات مهم : فعالیت
وی افزود: در کتاب نمای یک، کتاب های ناشران و شرکت های متفاوت رونمایی شد و کتاب ها نقد شد و توضیحاتی راجع به آنها داده شد. البته تعداد زیادی متقاضی جهت این برنامه ها بود ولی امکان اجرای برنامه جهت همه وجود نداشت.

دهقانی اظهار داشت: 24 برنامه کارگاهی هم اندیشی هم آینده نگری شد که این برنامه ها ارتباط دو طرفه است و به شکل کلاسیک و سنتی نیست. برنامه های ما در سالن های آموزشی کودک و نوجوان و خارجی نیز دایر هست. همچنین ما در غرفه ناشرین کتاب نمایی می کنیم که در واقع نوعی حمایت از ناشران هست. چهار برنامه در چهار سرا بر اساس این سیاست وزارت ارشاد برگزار شد که فعالیت های فرهنگی در سطح نمایشگاه گسترش پیدا کند.

دهقانی در خصوص محور دوم برنامه های کمیته بیان کرد: پاتوق اهل قلم محلی جهت استراحت، تبادل فکر، مصاحبه و گپ زدن های بین نویسندگان، مترجمان و اهالی قلم هست. این پاتوق از سال گذشته دایر شد و تعداد زیادی از افراد آشنا شده است در آن شرکت کردند. اشخاص برجسته ای مانند دکتر سفی نژاد، هوشنگ مرادی کرمانی، شیوا مقانلو، حسن آبگینی، مجید قیصری، دکتر عنایت الله مجیدی، غلامرضا امامی و محمود حکیمی در آن شرکت کردند.

وی ادامه داد: بخش سوم که فرهنگی ا ست مشمول بر کارنامه نشر است که فضایی حدود 400 تا 450 متر مربع را در برمی گیرد که برترین های چاپ اول سال 95 در این سالن به نمایش گذاشته شده. همچنین دو یا سه نمایشگاه کوچک دیگر در داخل کارنامه نشر برگزار شده است هست. در غرفه دیگری حدود 50 عنوان کتاب های خطی به نمایش گذاشته شده است و کتاب وکاریکاتور غرفه دیگری در کارنامه نشر است که نزدیک به صد کاریکاتور در آن وجود دارد.

مدیر کمیته فعالیت های علمی و فرهنگی ابراز داشت: در کنار این سالن ها سه سالن دیگر هم داریم؛ یکی سالن پایتخت کتاب که در ده روز نمایشگاه برنامه هایی دارند. یکسری از برنامه های آنها در داخل سالن و هنرنمایی های آنها در محوطه بیرون نمایشگاه انجام می شود. غرفه های مختص به پنج روستای دوستدار کتاب داریم. سالن دیگر مخصوص افرادی است که یا مروج کتاب و یا کتاب ساز هستند. سالن جنبی کودک و نوجوان با متراژ حدود 1600 متر برنامه هایی چون مسابقه های و سرگرمی های متفاوت جهت فرزند ها در نظرگرفته هست.

دهقانی در خصوص نحوه اطلاع رسانی این برنامه ها تصریح کرد: تا آنجایی که امکان داشته سه ماه و نیم قبل از شروع نمایشگاه، چه از طریق اتحادیه ناشران و چه از طریق کتابفروشی ها جهت حضور در نمایشگاه اطلاع رسانی کردیم. همچنین قبل از نمایشگاه جهت برنامه ها کتاب چاپ کردیم و بروشور توزیع کردیم.

انتهای خبر/

واژه های کلیدی: فعالیت | برنامه | کارنامه | نمایشگاه | بزرگداشت | نمایشگاه | یحیی دهقانی | نمایشگاه کتاب

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog